Sissejuhatus
Juurdepääs, eesmärk ja korralduslikud küsimused
Õppijate ning nende küsimuste ja ootustega tutvumine
- Suured grupid
- Keskmised grupid
- Väikesed grupid
- Täiendavad valikud kaasnevat õppeplatvormi kasutades
Teema tutvustused
Sissejuhatus
Esimese ürituse eesmärkideks on turvalisuse loomine läbi struktuuri ja selgete juhiste ning usaldusliku ja produktiivse tööõhkkonna edendamine.
Alljärgnevalt tuleb sisu, mis võib toimuda koosloomena. Kõik ei pruugi siiski sobida igat tüüpi kursusega. Seetõttu peate ise alati lähtuma enda kursuse nõuetest.
Selle dokumendi sisu on järjestatud temaatilistesse plokkidesse. Need plokid ei ole soovitused, millises järjekorras peaksite neid oma kursusel rakendama. Sõltuvalt teie kursuse nõuetest saate sisu vabalt valida, kombineerida ja ümber korraldada.
Kui alguses ei ole liiga palju ühesuunalist suhtlust, on tavaliselt hiljem lihtsam õppijaid aktiivseks muuta.
Juurdepääs, eesmärk ja korralduslikud küsimused
- Kasutage STINE't, et edastada õppijatele aegsasti kõik esimese kohtumise juurdepääsu üksikasjad ja tehnilised nõuded.
- Selgitage kogu kursuse tehnilisi nõudeid ja kontrollige, kas õppijad on võimelised neid täitma. Võib olla on kasulik need eelnevalt õppijatele edastada ja tagasisidet küsida, kuna mõnel võib nõuete täitmisega raskusi tekkida. See võimaldab õigel ajal lahendusi leida.
- Tervitage õppijaid ja tutvustage ennast.
- Näidake lühidalt virtuaalse ruumi funktsioone (nt Zoom, BigBlueButton) ja selgitage, kuidas neid valikuid kursusel kasutada.
- Saate seda teha kohe esimese seansi ajal või eelnevalt, nt selgitavas videos.
- Selgitage kursuse ajakava ja kursuse läbimise nõudeid. Edastage õppijate rahustamiseks teavet ka PDF-dokumendina (võimalik, et koos KKK-dega) või õppeplatvormil vaatamiseks. Tavaliselt vähendab see ka järelküsimuste arvu.
- Abi võib olla ka oma rollist õpetajana kursuse raames (nt Kas näete end õppeprotsessi moderaatorina või teadmiste vahendajana?) ja teie enda ootustest.
- Vajadusel tutvustage muid kasutatavaid tööriistu, näiteks õppeplatvorme (OpenOLAT, Moodle). Saate seda teha otse esimese seansi ajal või tehes kättesaadavaks selgitava video.
- Vajadusel moodustage väikesed rühmad. Saate kasutada koostöös kirjutamise tööriista (nt HedgeDoc või OnlyOffice/Collabora koos teie õppeplatvormiga), kus õppijad saavad valida teema, kirjutades selle taha oma nime. Mõnes õppehaldussüsteemis on saadaval ka registreerimistööriist.
- Alternatiivina valitud teemade järgi rühmade moodustamiseks võib olla kasulik moodustada ka rühmi vastavalt kellaaegadele, millal inimesed rühmatööks on saadaval. Rühmade moodustamine vastavalt õppijate saadavusele võimaldab neil hiljem sünkroonsete rühmatööde ja rühmasisese koosolekute kuupäevi kooskõlastada.
- Saate oma õppijatega arutada, mis on vajalik tulemuslikuks ja meeldivaks koostööks (nt netietikett). Üks viis seda teha on koostöine kirjutamine. Teine võimalus on rühmatöö.
Õppijate ning nende küsimuste ja ootustega tutvumine
Suured grupid
Küsitlused
Zoom`i või BigBlueButton’i funktsiooni"küsitlused" (Surveys)saab kasutada õpilastele tutvumisküsimuste esitamiseks.-
“Kiirkohting” rühmatööruumides (Breakout sessions) (õppijate arv ei ole oluline, kuid veenduge, et keegi ei satuks üksi vahesessiooniruumi. Pange tähele: BigBlueButton võimaldab maksimaalselt 8 rühmatööruumi).
Õppijatele esitatakse küsimus, mida nad peaksid meeles pidama. Seejärel jagatakse nad 2 inimesega rühmatööruumidesse nt. 3 minutiks küsimust arutama. Pärast 3 minuti möödumist jõuavad kõik tagasi põhiruumi ja saavad uue küsimuse ja satuvad uue inimesega uude rühmatööruumi. Teise võimalusena saab uue küsimuse rühmatööruumi postitada ka sõnumina.
Keskmised grupid
- Paluge õppijatel lisada teatud teavet, näiteks nende eriala sulgudes nimede taga Zoom`is.
Väikesed rühmad ja küsimuste esitamine
Rühmatööruumide sessioonide ajal (Breakout sessions), õpitake etteantud küsimuste põhjal üksteist tundma. Seejärel mõeldakse koos, millised küsimused ja ideed neil sündmusega seoses tekkisid. Tulemusi tutvustatakse hiljem pearuumis kõigile (ilma tundmaõppimise küsimustesse laskumata).Kõik need ... (max 20 õppijat piiratud samaaegse kuvamise tõttu).
Igaüks kleebib oma veebikaamera ette värvilise kleebise (Post-It). Seejärel tehakse avaldus, nt. "Kõik need, kes on erialal...". Kõik isikud, kelle kohta avaldus kehtib, võtavad maha Post-It. Enne kui järgmine inimene avalduse teeb, pannakse kleebised uuesti tagasi. Siis algab järgmine ring. Väikestes rühmades saab vajadusel esitada põhjalikumaid küsimusi nt. "Mis kõrvaleriala sa õpid?", millele vastatakse suuliselt.
Väikesed grupid
• Tutvustusring (max 15 õppijat; rohkem, kui rühmatööruumides kasutatakse väikeseid gruppe).
Õppijad räägivad kordamööda midagi enda kohta esitatud küsimuste põhjal. Lõbusad küsimused (nt "Kui ma peaksin maailma valitsema, teeksin esimese asjana ...") ja/või sellega seotud väljakutse võivad asja huvitavamaks muuta. Väljakutsed võivad olla näiteks:- Leia üles võimalikult palju inimesi, kellega sul on vähemalt 2 ühist punkti.
- Bingo: põhineb tutvumisringis mainitud kokkulepetel. (Iga õppija peab eelnevalt paberile koostama individuaalsed bingokaardid, millel on etteantud arv küsimusi.)
• Leia kursusele oma moto (max 15 õppijat, rohkem, rühmatööruumides kasutatakse väikesi gruppe).
Õppijatele antakse õppeplatvormi (PDF-fail või muu sarnane) kaudu piltide valik. Iga õpilane valib pildi, mis äratab temas positiivseid assotsiatsioone. Neid seoseid tuleks kasutada kursuse moto väljatöötamiseks. Seejärel ütlevad õppijad, millise pildi nad on valinud, ja esitavad oma moto. Nad saavad pildi ja moto enda juurde meeldetuletuseks salvestada. Näited:- Foto ookeanist: "Vaadates asju selge vaatega."
- Foto mittevastavate objektidega: "Seoste avastamine."
- Ebatavalise perspektiiviga foto: "Võtke uusi vaatenurki." või "Oma vaatenurga kahtluse alla seadmine".
Täiendavad valikud kaasnevat õppeplatvormi kasutades
Foorum õppeplatvormi tutvustamiseks
Looge õppeplatvormil foorum, kus õppijad saavad end tutvustada ja üksteist tundma õppida. Lisaks esialgsele küsimusele vastamisele peaksid nad järgima ka järgmist vormingut: „Vasta – lisa – küsi.” Õppijad vastavad küsimusele, lisavad enda kohta täiendava aspekti ja lõpetavad uue küsimusega.Profiilid
Õppijatel palutakse lisada enda kohta lühike profiil ja avaldada see õppeplatvormil.
Teemasse sisenemine
Paljusid klassiruumis õpetamise teemasse sisenemise meetodeid saab väikeste muudatustega üle kanda digiõppesse. Siin on mõned näited.
Impulssplakatid
Impulssplakatid on plakatid (provokatiivse) teesi või lause algusega. Õppijad peaksid plakatitele lisama seda, mis neile spontaanselt pähe tuleb. Samuti on nad oodatud kommenteerima ja/või täiendama teiste sissekandeid. Seejärel vaadatakse tulemused koos üle.
Digitaalseks õpetamiseks saab plakatite asemel kasutada koostööpõhiseid kirjutamisvahendeid (nt HedgeDoc või OnlyOffice/Collabora teie õppeplatvormis).Kiirkohting
Tavaliselt on kiirkohtingu meetodil sisemine ja välimine ring, kus 2 õppijat on vastamisi ja vahetavad mõtteid antud küsimuse üle. Vestluspartnereid vahetatakse, liigutades välimist ringi ükshaaval päripäeva.
Kuna seda on digitaalselt keeruline teha, kasutatakse selle asemel rühmatööruumi (Breakoutroom) funktsiooni. Esitatakse sissejuhatav küsimus, mille lahendamiseks saavad õppijad kaheliikmelistes meeskondades nelja minuti jooksul rühmatööruumis mõtteid vahetada. Seejärel aetakse rühmatööruumid segamini nii, et moodustavad uued paarid. Seejärel esitatakse järgmine küsimus ja õppijad saavad 4 minutit mõtteid vahetada. Nii et enne iga uue küsimuse esitamist toimub vahetus. Küsimuste koguarv on suvaline. Muidugi võib aega varieerida. Sõltuvalt eesmärgist ja sisu hilisemast kasutusest võib olla kasulik paluda õppijatel teha märkmeid.Arutelusaared õppeplatvormi foorumis
Teemafoorumeid (= “saari”) on erinevaid. Igal “saarel” on oma teema. Osalejad saavad valida “saare”, mille teema neid enim huvitab ja selle teema kallal koostööd teha. Töös saab suunata esialgsete küsimuste ettevalmistamine aruteluks üksikutes lõimedes. Foorumisisese töö aluseks võib olla ka lühike lingitud video, tekst vms koos küsimusega.