logo
ENLIVEN

ELLUJÄÄMISKOMPLEKT

MEETODID

PÖÖRATUD KLASSIRUUM

 

     Copyright licenses and credits

 


Pööratud klassiruumi kontseptsioon

 

Materjalide salvestamine ja jagamine

 

Videole interaktiivsuste lisamine

 

Klassiruumi tegevused

 

Interaktiivsed küsitlus- ja mängutööriistad

 

 

 

 


 

 

 

 

Pööratud klassiruumi kontseptsioon

 

Allikad:  https://en.wikipedia.org/wiki/Flipped_classroom

              https://www.schoology.com/blog/flipped-classroom

 

Pööratud klassiruum on juhendamisstrateegia ja segaõppe tüüp, mille eesmärk on suurendada õppijate kaasatust ja õppimist, lastes õppijatel oma kodus uusi materjale (loengute salvestusi, uurimistööd või lugemist) täita ning tegeleda reaalajas probleemide lahendamise ja interaktiivsete aruteludega õppetöö ajal. Seega viib see traditsioonilised kodutööd klassiruumi ja neid toetab õpetaja või juhendaja. Õppijad saavad paremini kontrollida oma õppimist ja aega ning saada rohkem iseseisvust nii klassitegevuses kui ka koduõppes.

 

Ümber saab pöörata kogu õppeprotsessi või ainult ühe õppetunni – see on väga paindlik mudel. Kuid enne ümberpööratud klassiruumi proovimist peab õpetaja veenduma, et kõik õppijad saaksid kodus vajaliku sisu kätte (neil on olemas internetiühendus ja arvuti või nutiseadmed).

 

Tavaliselt edastatakse sisu eelsalvestatud loengute või videotundide vormis. Õpetajad saavad sisu ise salvestada või kasutada kolmandate osapoolte sisu, mis on juba Internetis saadaval (OER repositooriumid, avalikud ressursid jne).

 

 

Materjalide salvestamine ja jagamine

 

Materjalide ettevalmistamine iseseisvaks õppimiseks kodus on õpetajate jaoks kõige aeganõudvam tegevus. Tavaliselt kombineeritakse erinevaid materjale: illustreeritud tekstid või artiklid, heliga slaidid, videosalvestised, ekraanisalvestused kombineerituna erinevate interaktsioonidega nagu enesekontrolli viktoriin, arutelud või lihtsalt kommentaaride või küsimuste näitamine.

 

Seda tüüpi interaktiivsete materjalide loomiseks saab kasutada erinevaid digitaalseid tööriistu:

 

 

Video salvestamine

 

Videod on kõige populaarsem sisu edastamise vorming, kuna see on väga kaasahaarav ja multimodaalne. Ükski videoklipp ei tohi ületada 15 minuti piiri! Veelgi parem, kui üks video on 5-10 minutit pikk.

 

Salvestamiseks vajalik riistvara: arvutiseade (süle-, lauaarvuti), püsiv veebikaamera või mõni muu arvutiga ühendatud videokaamera, hea mikrofon, soovitavalt peakomplekt või muu suu lähedale kinnitatav USB-mikrofon.

 

Samuti vajate vaikset ruumi, kus sees pole kaja, korralikku valgust, kui plaanite salvestada kõnelejat ja salvestuse lühiplaani või stsenaariumi.

 

Mõned näited Tallinna Ülikooli tavalisest veebikaamera ja peakomplektiga varustatud töökohast ning õppejõududele isesalvestusstuudiost veidi professionaalsema varustusega:

 

webcam and headset
self-recording studio

 

Salvestustarkvara: lihtsaim viis salvestamiseks on kasutada tasuta tööriista Screencast-o-Matic. Lisateave selle tööriista kohta vaata siit.

 

 

Videole interaktiivsuste lisamine

 

 

Kui olete salvestamise lõpetanud, on mitu võimalust lisada videoklipile põnevaid interaktiivsusi: kommentaare, viktoriiniküsimusi või muid automaatse tagasisidega ülesandeid. On mitmeid tööriistu, mis aitavad meil seda teha: H5P Interactive Video, Camtasia, EdPuzzle. Lihtsaim on ilmselt EdPuzzle. Lisateavet EdPuzzle'i kohta vaata siit.

 

 

Klassiruumi tegevused

 

Igal videotunnil peaks olema kindel tähtaeg selle vaatamiseks ja seal suhtlemiseks enne klassiruumi tulekut. Tunnitegevused võivad olla väga erinevad, näiteks: erinevate matemaatikaülesannete lahendamine, süvalaborikatsete läbiviimine, dokumendianalüüsi tegemine, väitlemine või kõne esitlemine, aktuaalsete sündmuste arutelud, eksperdihinnangud, projektipõhine õpe, oskuste arendamine või kontseptsioonipraktika. Kuna seda tüüpi aktiivõpe võimaldab väga diferentseeritud õpetamist, saab tunnis kulutada rohkem aega kõrgema taseme mõtlemisoskustele, nagu probleemide otsimine, koostöö, kavandamine ja probleemide lahendamine, sest õppijad lahendavad keerulisi probleeme, töötavad rühmas, uurivad ja kujundavad teadmisi oma õpetaja ja kaaslaste abiga.

 

 

 

Interaktiivsed küsitlus- ja mängutööriistad

 

Interactive Polling Tools (mida nimetatakse ka õppijate reageerimissüsteemideks, "clickers" või klassiruumi reageerimissüsteemideks) on kiire ja lihtne meetod ülevaate saamiseks nii õpetajatele kui ka õppijatele. Nagu paljude tarkvararakenduste puhul, on ka interaktiivsed küsitlustööriistad pidevalt arenev tehnoloogia, mis kohandub mobiilseadmetega võrgus töötamiseks.

 

Küsitluse tööriistade näited:

 

Mängustamise eesmärk on õppijatega suhelda, et inspireerida koostööd ja suhtlemist. Mängustamine toimib, pakkudes vaatajaskonnale ennetavaid juhiseid ja tagasisidet võrguplatvormidele lisatud mängumehaanika ja mängudünaamika kaudu, mis viib eesmärkide ja eesmärkide saavutamiseni. Kui õppijad suhtlevad mängulise programmiga, saavad nad tulemuslikkuse kohta kohest tagasisidet ja neid suunatakse uute saavutuste poole.

 

Mängustamistööriistade näited: