Mis on meeskonnapõhine õpe?
Meeskonnapõhine õpe (TBL-TeamBased Learning) on aktiivõppe metoodika, mis rõhutab meeskonnatööd kui suurt õppimist edasiviivat jõudu ning seab peamiseks eesmärgiks kursuse kontseptsioonide rakendamise tegelike probleemide lahendamisel. Väga spetsiifiliste sammude protokoll korraldab klassieelseid ja klassitegevusi. Sisseehitatud motivatsiooni tugevdajad soodustavad individuaalset autonoomset ettevalmistust, meeskonnategevustesse kaasamist ja sügavat õppimist. Meeskonnatööle keskendumine muudab õppijad oma meeskonnakaaslaste ees vastutustundlikuks, mida tugevdab kursuse lõpus ka vastastikune hindamine.
Iga moodul (tavaliselt viis kuni seitse kursuse kohta) läbib TBL-tsükli, mis hõlmab “valmisoleku tagamise protsessi” (RAP- Readiness Assurance Process) ja rakendustegevusi. RAP-faas koosneb juhendmaterjali individuaalsest läbivaatamisest, individuaalse valmisoleku tagamise testist, meeskonna valmisoleku tagamise testist, pöördumisest ja miniloengust. Seejärel esitatakse meeskondadele rakendustegevus, millele järgneb grupiarutelu ja juhendaja tagasiside. Rakendustegevuste kavandamisel juhindub "nelja S" raamistik
Oluline probleem (Significant problem)
Probleem peab olema õppijate jaoks tähendusrikas, piisavalt keeruline, et kogu meeskond saaks koheselt kaasatud ja rakendaks õpitavaid mõisteid, mida nad hakkavad kasutama mis tahes järgnevate seotud ülesannete jaoks.
Kõigil meeskondadel sama probleem (Same problem for all teams)
Meeskonnad töötavad sama probleemiga samal ajal, mitte suurema pusle erinevate tükkidega. Nii on meeskonnalahenduste võrreldavus arutelu või aruandluse toetamiseks loomulik.
• Kõigi meeskondade üheaegne raport (Simultaneous report by all teams)
Meeskondadele antakse konkreetne valik piiratud valikute hulgast, selle asemel, et neil palutakse vastata avatud küsimustele. See on lahendus, mis võimaldab hõlpsamini võrrelda kõikide meeskondade kõiki otsuseid.
Simultaneous report by all teams
Meeskonnad teatavad oma valikust lihtsal kujul kõik korraga. See on võimalik ainult siis, kui järgida konkreetset valikut, mis hõlbustab aruannete samaaegset genereerimist. Kuna iga meeskond teab, et nende vastused on kõigile kättesaadavad, on see meetod, mis julgustab võtma vastutust ja arendab võimet kaitsta oma mõtteid.
TBL on tõhus juhendamisstrateegia näost-näkku või kaugõppekursuste jaoks, kus meeskonnad teevad koostööd kas sünkroonselt või asünkroonselt.
Internetirühma koostöö hõlbustamiseks saavad õppijad kasutada näiteks:
- Zoom Breakout Rooms (rühmaaruteluks)
- Google Docs (teha samaaegselt märkmeid samasse dokumenti)
- Jamboard (koostöötahvel)
Lisateave meeskonnapõhise õppe kohta